Jagatjit Singh

24 Nov 1872
19 Jun 1949
History
Offer Flowers
Light a Candle
Pray for the soul
Seek Blessings

Sir Jagatjit Singh Bahadur GCSI GCIE GBE (24 November 1872 – 19 June 1949) was the ruling Maharaja of the princely state of Kapurthala in the British Empire of India from 1877 until his death in 1949. He ascended the throne of Kapurthala state on 16 October 1877. He assumed full ruling powers in November 1890 and then commenced a career as a world traveller and Francophile. He received the title of Maharaja in 1911. He built palaces and gardens in the city of Kapurthala; his main palace there was modelled on the Palace of Versailles.

He also built in the Kapurthala city’s mosque and a handsome gurudwara at Sultanpur Lodhi, sacred to Guru Nanak.

He served as the Indian Representative to the League of Nations General Assembly in Geneva in 1926, 1927 and 1929, attended the Round Table Conference in 1931 and was Uprajpramukh of the PEPSU at the time of his death in 1949, aged 76.

No tribute yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a tribute.