Shankarrao Chavan

14 Jul 1920
26 Feb 2004
Politics
Offer Flowers
Light a Candle
Pray for the soul
Seek Blessings

Shankarrao Bhavrao Chavan (14 July 1920 – 26 February 2004) was an Indian politician who served twice as Chief Minister of Maharashtra from 1975 until 1977 and from 13 March 1986 until 24 June 1988. He was Finance Minister of India from 1987 to 1990, and served as Home Minister of India in the Narasimha Rao cabinet.

Chavan completed his Bachelor of Arts from Madras University and LL.B. from Osmania University. He started his career as an advocate. He initiated the Student’s Movement and gave up practice of law during the ‘Quit Court’ Movement in the former Hyderabad State.

He was elected to Bombay State Assembly from Dharmabad in 1957.and to Maharashtra Vidhan Sabha from Dharmabad during 1962 electionand from Bhokar during 1967, 1972 and 1978elections from Bhokar.

He served as President of The Bharat Scouts and Guides from April 1983 to November 1998. His son Ashok Chavan was also a chief minister of Maharashtra. His Daughter in law Ameeta Ashokrao Chavan is MLA of Bhokar.

No tribute yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a tribute.