Walther Stampfli

3 Dec 1884
11 Oct 1965
General
Offer Flowers
Light a Candle
Pray for the soul
Seek Blessings

Walther Stampfli (3 December 1884 – 11 October 1965) was a Swiss politician and member of the Swiss Federal Council (1940-1947).

He was elected to the Federal Council on 18 July 1940 and handed over office on 31 December 1947. He was affiliated to the Free Democratic Party (FDP/PRD).

During his time in office he was in charge of the Federal Department of Economic Affairs and was President of the Confederation in 1944.

Between 1921 and 1940, he worked in the management of Ludwig von Rollschen Eisenwerke. In 1922, he presided the parliament of the Canton of Solothurn. Between 1930 and 1940, Stampfli was a member of the Swiss National Council.

Stampfli was a citizen of Aeschi.

No tribute yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a tribute.