Admiral Radhakrishna Hariram Tahiliani (Retd)

12 May 1930
14 Oct 2015
Remembered By debasis-digital
Inmemory is a platform for all of us to pay tribute and share the fond memories of our loved ones who are not anymore in this world !
Officer
Offer Flowers
Light a Candle
Pray for the soul
Seek Blessings

Former Chief of the Naval Staff Admiral Radhakrishna Hariram Tahiliani (Retd) passed away on 14 October 2015 in New Delhi. He was 85.

Born on 12 May 1930, the Admiral was commissioned in the Navy on 1 September 1950 and served as the 11th Chief of Naval Staff from 1 December 1984 till 30 November 1987. The Admiral had commanded the carrier borne squadron INAS 300 during the Indo-Pak war in 1971.

His distinguished career included command of INS Trishul and the Aircraft Carrier INS Vikrant. A distinguished graduate of the French Test Pilot School and an outstanding pilot, he was the first to land on the deck of INS Vikrant on a Hawker Sea Hawk Fighter ushering carrier based aviation into the Indian Navy.

Admiral Tahiliani retired from the Indian Navy on 30 November 1987 after a highly distinguished career spanning 37 years. He was awarded with the Ati Vishisht Seva Medal and the Param Vishisht Seva Medal for his distinguished service.

Post-retirement, Admiral Tahiliani served as the Governor of Sikkim between February 1990 and September 1994. He had also served as the chairman of the India chapter from its founding until 2010.

No tribute yet, be the first to leave one!

You must be logged in to post a tribute.